2008 Legend of the Motorcycle: Results

Every bike a winner.

2008 Legend of the Motorcycle: Results

SPECIAL AWARDS

Lifetime Achievement Award: Giacomo Agostini

Founders Award: 1956 MV Agusta Squalo Racer, Gary Kohs

Steve McQueen Award: 1966 Triumph T120R, Tim Gilligan

Elvis Award sponsored by Lucky Brand Jeans: 1923 Norton 16H, Paul Adams

Custom Award sponsored by Garage Magazine: Bullet Falcon, Ian Barry & Jason Lee

Industry Award sponsored by S&S; Cycles: Giacomo Agostini MV Agusta 500 Triple, Jeff Elghanayan

Sculptor's Award sponsored by Hippodrome Studio: 1908 Indian Torpedo Tank Racer, Vince Martinico

Preservation Award sponsored by Meguiars: 1908 Indian Torpedo Tank Racer, Vince Martinico

Best of Show Award sponsored by Dainese: 1908 Indian Torpedo Tank Racer, Vince Martinico

CLASS AWARDS

Class 1: American Production 1901-1929

First Place: 1913 Flying Merkel Twin, Mike & Karen Madden

Second Place: 1902 Indian IOE Single, Allan Kunovsky

Third Place: 1911 Marvel Single, Wes Allen

Class 2: American Production 1930-1977

First Place: 1959 Harley-Davidson FLH Panhead, Kevin Goe

Second Place: 1971 Harley-Davidson Leggero, Otto Hofmann

Third Place: 1974 Harley-Davidson SS-350, Otto Hofmann

Class 3: Competition 1908-1949

First Place: 1908 Indian Torpedo Tank Racer, Vince Martinico

Second Place: 1923 Harley-Davidson Board Track Racer, Virgil Elings

Third Place: 1908 Merkel U Shortcouple Frame Racer, Allan, Kunovsky

Class 4: Competition 1950-1977

First Place: Mike Hailwood 1967 Honda RC181-500, Virgil Elings

Second Place: 1970 BSA, Rocket 3 Roadracer, Dave Russell / Fred Mork

Third Place: 1970 Honda, CR750, Yoshi Kosaka

Class 5: European Production 1904-1952

First Place: 1949 Vincent Series B Black Shadow, Bryan Bossier

Second Place: 1938 BMW R66, Evan Bell

Third Place: 1948 Sunbeam S7, Fred Meyer

Class 6: European Production 1953-1964

First Place: 1956 BMW R60, James Moore

Second Place: 1957 Ariel MK 2 Square 4, Bill Treffert

Third Place: 1962 Ducati 125 Sport, John Goldman

Class 7: European Production 1965-1977

First Place: 1968 BMW R69S, Scott Williams

Second Place: 1968 BSA Shooting Star, Mike Crick

Third Place: 1970 Triumph Trident T150T, Richard Varner

Class 8: Japanese Production 1957-1969

First Place: 1969 Honda CB450 Police Special, Toastacia Boyd

Second Place: 1967 Honda CB77 Super Hawk, Randy Riggs

Third Place: 1969 Honda CB750, Sean McKenna

Class 9: Japanese Production 1970-1977

First Place: 1974 Honda CB750, Dan Waitz

Second Place: 1970 Yamaha RT1 360, Ken Boyko

Third Place: 1974 Honda CB360, Robert Lee

Class 10: Modified Custom 1928-1954

First Place: 1928 Harley-Davidson JD Bobber, Ricky Bunch

Second Place: 1941 Harley-Davidson Knucklehead Chopper, Denny Berg

Third Place: 1947 Harley-Davidson WL Special, Wes White

Class 11: Modified Custom 1955-1977

First Place: 1972 Triumph Rickman Café Racer, Ron Peck

Second Place: 1976 Honda CB550 F Super Sport, Larry Pearson

Third Place: 1972 Norton Commando Special, Dan Bockmier

Class 12: MV Agusta

First Place: 1956 MV Agusta Turismo Lusso, Robert Arhontes

Second Place: 1959 MV Agusta 125 TRL, Jim Bush

Third Place: 1960 MV Agusta TREL 125, David Edwards

Class 13: Norton Competition

First Place: 1972 Norton Ron Wood Flat Track Racer, Jamie Waters

Second Place: 1952 Norton Manx Daytona, Paul Adams

Third Place: 1937 Norton International Racer, Paul Adams

Class 14: Norton Production

First Place: 1969 Norton Mercury, Gus Varetakis

Second Place: 1950 Norton Model 7 Dominator, Brian Doan

Third Place: 1929 Norton CS1, Paul Adams

Class 15: Off-Road 1956-1969

First Place: 1967 Suzuki TM250, Chris Carter

Second Place: 1967 Bultaco 27 Sherpa T, Jaclyn Lucas

Third Place: 1967 Triumph TT Special, Don Triolo

Class 16: Off-Road 1970 -1977

First Place: 1972 Rickman Enduro, Blair Beck

Second Place: 1977 Honda CR125, Ray Abrams

Third Place: 1971 Bultaco MK4 Pursang, John Fosmire